Do czego służą uchwyty pomiarowe? Jakie mamy rodzaje?
Uchwyty pomiarowe to konstrukcje mechaniczne, elektromechaniczne lub automatyczne pozwalające na prawidłowe ustalenie i zamocowanie części oraz wykonanie wszelkiego rodzaju zadań pomiarowych związanych z kontrolą jakości produkowanych i pozyskiwanych z zewnątrz komponentów. Suporte jest doświadczonym partnerem w zakresie dostarczania oprzyrządowania pomiarowego dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, medycznego, AGD, ze szczególnym uwzględnieniem procesów związanych z przetwórstwem tworzyw sztucznych, tłocznictwem, odlewnictwem i obróbką skrawaniem.Produkujemy zarówno trywialne jak i złożone przyrządy i stanowiska pomiarowe do optycznych i stykowych maszyn pomiarowych CMM.
W naszej ofercie znajdują się zarówno uniwersalne uchwyty pomiarowe dla pojedynczych części, jak również dedykowane rozwiązania pozwalające na powtarzalne i odtwarzalne ustawienie części i zespołów części do pomiaru. do ustawienia części. W dostarczanych stanowiskach pomiarowych stosujemy zarówno autorskie rozwiązania jak i powszechnie używane modułowe komponenty do budowy przyrządów pomiarowych z systemu CARFIT i ALUFIX, dla zapewniając najwyższą jakość naszych produktów. W niniejszym artykule przyjrzymy się kilku kluczowym wariantom oprzyrządowania pomiarowego, aby uporządkować nieco obowiązującą nomenklaturę, a także przybliżyć różnice pomiędzy poszczególnymi typami przyrządów pomiarowych używanych w procesach kontroli jakości.
Makiety kontrolne – sprawdziany produkcyjne
Makiety kontrolne to konstrukcje pozwalająca na ustalenie i zamocowanie części oraz weryfikację wszystkich istotnych cech takich jak: położenie i wielkość otworów, kształt części lub powierzchni krytycznych lub zarys krawędzi, wymiary gabarytowe i wiele innych. Odbywa się to za pomocą sprawdzianów GO/NOGO i ręcznych przyrządów pomiarowych jak czujniki zegarowe stykowe lub laserowe. Najczęściej makiety kontrolne wykorzystywane są w produkcji do szybkiej weryfikacji poprawności części bez wykonywania dodatkowych pomiarów na współrzędnościowej maszynie pomiarowej, co pozwala na zaoszczędzenie czasu i ograniczenie zbędnych kosztów. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie preferowane przez firmy seryjnie produkujące części i podzespoły wykonywane w procesie przetwórstwa tworzyw sztucznych lub tłocznictwa.
Zalety i korzyści:
- zwiększenie wydajności procesów kontroli jakości części,
- kontrola prowadzona bezpośrednio na produkcji z użyciem sprawdzianów GO/NOGO lub zestawu czujników pomiarowych zabudowanych na przyrządzie,
- możliwość symulacji dopasowania kształtu części do innych podzespołów z użyciem symulatorów komponentów z jej najbliższego otoczenia
Uchwyty pomiarowe
Uchwyty pomiarowe to konstrukcje mechaniczne, elektromechaniczne lub automatyczne konstrukcje zbudowane z użyciem znormalizowanych i zunifikowanych komponentów pozwalających na poprawne i jednoznaczne ustawienie części do pomiaru. Produkowane przez nas modułowe przyrządy pomiarowe są dostosowane do optycznych i stykowych maszyn pomiarowych zawierając niezbędne akcesoria i cechy usprawniające prowadzenie procesów pomiarowych z użyciem tego typu maszyn CMM. Ich główną zaletą oprócz wysokiej jakości komponentów jest duży potencjał modyfikacji przyrządów w przyszłości i wykorzystania jego modułowych elementów w innych projektach. Produkujemy uchwyty pomiarowe pozwalające na ustawienie zestawu części do pomiaru, jak również dedykowane rozwiązania dla poszczególnych części. Rozwiązanie to optymalizuje koszt zakupu urządzenia oraz powierzchnię magazynową wymaganą do jego przechowywania.
Zalety i korzyści:
- dokładność i powtarzalność ustawienia mierzonej j części,
- wzrost stabilności procesu pomiarowego,
- możliwość zautomatyzowanych pomiarów,
- łatwość przebudowy uchwytu w przypadku zmiany geometrii części mierzonej,
- retooling (użycie modułowych komponentów ze starych uchwytów do budowy nowego oprzyrządowania).
Sprawdziany GO/NOGO
Sprawdziany GO/NOGO pozwalają na szybką i powtarzalną weryfikację wybranej funkcjonalności części, skutkująca odpowiedzią OK/NOK. Dostarczamy specjalistyczne przyrządy pomiarowe, które mogą szybko zweryfikować cechy części w ramach określonej tolerancji. Wykonujemy precyzyjne sprawdziany GO/NOGO na podstawie dokumentacji części klientów, wykorzystując naszą szeroką wiedzę konstrukcyjną i metrologiczną do opracowania właściwych rozwiązań. Sprawdziany wykonujemy z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu zapewnią lata właściwej kontroli.
Zalety i korzyści:
- prosta i powtarzalna obsługa operacji,
- szybka weryfikacja cech części wykonywana w obszarze produkcyjnym,
- zmniejszenie obciążenia maszyn pomiarowych.
Oprzyrządowanie dopasowujące Meisterbock
Oprzyrządowanie typu Meisterbock wspiera szczególnie fazę prototypową produkcji, umożliwiając weryfikację dopasowania elementów karoserii I zabudowę od złożonych podzespołów aż do finalnego produktu w ramach jednego przyrządu. Przyrząd ten składa się z ramy wykonanej z profili aluminiowych, na których zamontowane są regulowane punkty referencyjne. Pozycje tych punktów odpowiadają punktom mocowania poszczególnych części i zespołów części w przyrządach produkcyjnych i gotowym produkcie. Meisterbock pozwala sprawdzić dopasowanie, szczeliny, promieniei jakość wykonania połączeń.
Zalety i korzyści:
- możliwość zasymulowania pełnej zabudowy karoserii pojazdu na przyrządzie,
- określenie przyczyn występowania błędów i opracowanie środków naprawczych,
- weryfikacja części prototypowych.
Retooling
Retooling to budowa nowego oprzyrządowania pomiarowego z wykorzystaniem komponentów odzyskanych ze starych – wycofanych z użycia i często zalegających na półkach magazynowych przyrządów pomiarowych Takie podejście znacząco ogranicza koszty nowych konstrukcji, a jednocześnie redukuj ilość odpadów i pozwala na prowadzenie polityki zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa w zakresie wykorzystywanych zasobów.
Rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku uchwytów opracowywanych na modułowych komponentach i zunifikowanych profilach aluminiowych.
Zalety i korzyści:
- optymalizacja kosztów oprzyrządowania,
- ograniczenie ilości odpadów,
- zrównoważone wykorzystanie zasobów i materiałów.
Kontrola jakości produkcji na najwyższym poziomie
Powyższa analiza pokazuje jak istotną rolę w zapewnianiu wysokiej jakości produktów oraz optymalizacji procesów produkcyjnych, odgrywa właściwie dobrane i opracowane oprzyrządowanie pomiarowe. Suporte oferuje rozwiązania wysokiej jakości, które spełnia najwyższe standardy precyzji i niezawodności, przy zachowaniu należytej estetyki i dostarczając pełen pakiet dokumentacji dla naszych klientów. Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie oprzyrządowania pomiarowego, skontaktuj się z nami już dziś! Zapewniamy kompleksową obsługę w zakresie projektu, wykonania, kontroli jakości i wdrożenia, w myśl hasła Inżynieria z korzyścią dla Ciebie!
Sprawdź jakie rozwiązania możemy dla Ciebie wdrożyć